Lektury   •   Analizy i interpretacje wierszy   •   Motywy literackie   •   Epoki                                                                                                           M

Ignacy Krasicki - życiorys - krótka notatka

1735 – 1801
Ignacy Krasicki urodził się 3 lutego 1735 roku w Dubiecku nad Sanem w zubożałej magnackiej rodzinie, która przeznaczyła go do stanu duchownego. Zmarł 14 marca 1801 roku w Berlinie. Uczył się we Lwowie, w Rzymie i Warszawie, a wśród jego przyjaciół był m.in. Stanisław August. Późniejszy król uczynił go swym kapelanem i współpracownikiem. Krasicki został kanonikiem kijowskim i przemyskim już w 1759 roku, a w 1763 roku sekretarzem prymasa Łubieńskiego.

W 1766 roku Krasicki został mianowany biskupem warmińskim, zyskując przez to również godność senatora.. W 1772 roku, w wyniku pierwszego rozbioru Polski, został poddanym króla pruskiego. Nie zerwało to jednak jego związków z krajem. Artykuły Krasicki drukował m.in. w Monitorze, którego był współwydawcą i redaktorem naczelnym.
W całej swej twórczości Krasicki słowa kieruje do polskiego społeczeństwa, a do dziś dnia uważany jest za czołową postać polskiego oświecenia. Jego twórczość jest bardzo różnorodna i nadal aktualna, a stosowanie tak wielu gatunków literackich świadczyć może o wszechstronności poety. W jego utworach odnajdujemy m.in. takie tematy jak: ludzka natura i jej wady, kodeks moralny, dobro Polski, zostały one czytelnikowi przedstawione w bardzo ciekawej postaci, a mianowicie poprzez humor, satyrę i ironię.

Mój pierwszy raz...

Kiedy ON nie zwraca
na ciebie uwagi

Drukuj  Wersja do druku     Wyślij  Wyślij znajomemu   Wyślij Popraw/rozbuduj artykuł


czytaj inne ściągi z serwisów maturalnych


Komentarze
artykuł / utwór: Ignacy Krasicki - życiorys - krótka notatka • Ignacy Krasicki - życiorys - krótka notatka - Ania (ania.liptak {at} interia.pl)
  Dzięki wielkie za wsadzenie tej biografi o Ignacym Krasickim bo tak to bym musiała przepisywać o wiele więcej. Jak szukałam po internecie to ta notatka jest chyba najlepsza tak że wielkie thx ;)


 • Ignacy Krasicki - życiorys - krótka notatka - Ozi (Oskarmekek {at} interia.pl)
  Dzienks za taka notatkę o I.Krasickim bardzo mi się przydała bo miałem zadanie na Poloka i tylko u was znalazłem konkretnie,z sensem,na temat i krótko fenks dzienks nara


 • Ignacy Krasicki - życiorys - krótka notatka - Paulina (bonczak_paulina {at} autograf.pl)
  dzięki bardzo bardzo pomogło!!! :D moglam odrobić zadanie a w notatka miała zajmowac max. pół strony A5... wasza była idealna!!! a jak wiadomo w WIKIPEDII mam 5 stron i jak to streścić?! jeszcze raz wielkie DZIĘKI!!! :D


 • Ignacy Krasicki - życiorys - krótka notatka - Krycha (krzysia5 {at} o2.pl)
  Dzieki waszej stronie poznałam bardziej Krasickiego i uwarzam, ze jest moim ulubionym pisarzem. A także dziękuje. bo bym miała dwie 1 ale nie udało sie mnie jej przylapa.Jeszcze raz dziękuje


 • Ignacy Krasicki - życiorys - krótka notatka - Olaa (ola.chełpowska {at} interia.pl)
  to jest troche krótkie ale bardzo przydatne.Polski nie idzie mi najlepiej no a kiedy nauczycielka polskiego powiedziała że bedziemy opowiadac o życiu i twórczosci Ignacego Krasickego weszłam wiec na te strone i nauczyłam sie tego i dzięki Wam dostałam 5!!! dzięki :)


 • Ignacy Krasicki - życiorys - krótka notatka - Ignasia (tola21 {at} o2.pl)
  Dzięki inaczej bym dostała dwie 1 !! dzieki wam moglam zrobic to zadanie z J.Polskiego. przeszukałam wszystkie info na temat krasickiego i tylko u was te info znalazłam.Bardzo lubie Krasieckiego i lubie zdobywac o nim wiedze.Jeszcze raz dziekuje Papapa.Całuje Miley Cyrus :) i Justin Biber i Lady Gaga i Katy Pery i Paulla Igniasiak i Ania Wyszoti i ostatnia najlepsze osoba Luntek król Internetu :) Jeszcze raz dziekuje


 • Dzięki - Alexi$-zapamiętajcie to przezwisko. (olabary {at} poczta.onet.pl)
  Strasznie dziękuję za info wyżej o Ignacym, bo musiałam o nim napisać. Alexi$ P.S. Zapamiętajcie moje przezwisko, ponieważ będę super gwiazdą. Pamiętajcie o mnie, proszę !!


 • Ignacy Krasicki - życiorys - krótka notatka - Dominika ;P (----------)
  Było mi to bardzo potrzebne i nawet dużo się dowiedziałam.. nie narzekam ale powinno być trochę więcej informacji ;) ale super żE są takie jakie są..XD thanks


 • Ignacy Krasicki - życiorys - krótka notatka - Lena (quinusia {at} gmail.com)
  Dziękuje za tę wyczerpująca w fakty notatkę o Ignacym Krasickim. Spodziewam sie optymistycznych skutków po odczytaniu tego co przez tę ciekawą notatkę napisałam.


 • Ignacy Krasicki - życiorys - krótka notatka - kasia (kaktusik {at} buziaczek8.pl)
  dzienkuje wam bardzo za informacje o Ignacym Krasickim bardzo mi sie sprzydały na lekcje polskiego juz wiele razy kozystalam z waszych informacji i zawsze znajduje wszystko czego chce jaszcze raz dzienki papapa :):):):)


 • Ignacy Krasicki - życiorys - krótka notatka - Hubcio (hubcio13-94 {at} o2.pl)
  Dzieki wam uratowaliscie mnie bo juz nie mialem pomyslu co napisac wreszcie was znalazlem oh... jakie szczescie!!!!!Jeszcze raz pozdro i dzieks za notatke


 • Ignacy Krasicki - życiorys - krótka notatka - Czesio (Karolcia_scc {at} interia.pl)
  Ignacy Krasicki urodził się 3 lutego 1735 roku w Dubiecku nad Sanem w zubożałej magnackiej rodzinie, która przeznaczyła go do stanu duchownego. Zmarł 14 marca 1801 roku w Berlinie. Uczył się we Lwowie, w Rzymie i Warszawie, a wśród jego przyjaciół był m.in. Stanisław August. Późniejszy król uczynił go swym kapelanem i współpracownikiem. Krasicki został kanonikiem kijowskim i przemyskim już w 1759 roku, a w 1763 roku sekretarzem prymasa Łubieńskiego. ... W 1766 roku Krasicki został mianowany biskupem warmińskim, zyskując przez to również godność senatora.. W 1772 roku, w wyniku pierwszego rozbioru Polski, został poddanym króla pruskiego. Nie zerwało to jednak jego związków z krajem. Artykuły Krasicki drukował m.in. w Monitorze, którego był współwydawcą i redaktorem naczelnym. W całej swej twórczości Krasicki słowa kieruje do polskiego społeczeństwa, a do dziś dnia uważany jest za czołową postać polskiego oświecenia. Jego twórczość jest bardzo różnorodna i nadal aktualna, a stosowanie tak wielu gatunków literackich świadczyć może o wszechstronności poety. W jego utworach odnajdujemy m.in. takie tematy jak: ludzka natura i jej wady, kodeks moralny, dobro Polski, zostały one czytelnikowi przedstawione w bardzo ciekawej postaci, a mianowicie poprzez humor, satyrę i ironię.


 • Ignacy Krasicki - życiorys - krótka notatka - paula96193 (paula96193 {at} onet.eu)
  Dzieki wielkie bardzo mi były potrzebne te informacje cieszę się, ze jeszcze są takie supcio stronki:):)No przedewszystkim jescze raz WIEKLIE DZIĘKI:):):)!!!!!!!


 • Ignacy Krasicki - życiorys - krótka notatka - asiulka (asiulka07 {at} interia.pl)
  dzięki wielkie za informacje na temat poety gdyby nia wy nie wiem jakbym poradziła sobie z zadaniem z polskiego pozdrowienia i jeszcze raz dzięki papatusie;-)


 • Ignacy Krasicki - życiorys - krótka notatka - Anonim ()
  hejka DZiękuję wam za to ze jestescie. moja córka miała zadane o i.krasickim a nie chciała dużo pisać dzieki wam mogła napisać z sensem i krótka pozdro!!!! papatkii narka mam 34 i cuję się na 15 latke..
Dodaj komentarz


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 
Ignacy Krasicki - studia, matura, korepetycje i konsultacje on-line
Matura z klp.pl. Zobacz inne serwisy Kulturalnej Polski
reklama, kontakt - Polityka cookies