Pijaństwo - analiza i interpretacja
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Pijaństwo, utwór Ignacego Krasickiego, to zgodnie z tytułem satyra na jedną z najpopularniejszych polskich przywar. Ten dość długi wiersz ma formę dialogu między dwoma znajomymi. W rzeczywistości jednak żywy mini-dialog znajduje się na początku i końcu satyry. Środek wypełniony jest natomiast dwiema rozbudowanymi wypowiedziami bohaterów, w tym sensie można mówić o strukturze dwudzielnej utworu.

Sytuację odmalowaną w wierszu można streścić pokrótce w następujący sposób. Spotyka się dwóch przyjaciół, jeden z nich narzeka na słaby stan zdrowia spowodowany nadużyciem alkoholu, co prowokuje do rozmowy o szkodliwości tej używki.

Pierwsza część utworu, którą stanowi wypowiedź „pijanicy”, ma charakter narracyjny. Kompan opowiada wypadki, które wywołały w nim owo osłabienie. Wszytko zaczęło się od imienin żony - taką okazję należało uczcić dobrym winem. Jako że uczta trwała do świtu, nasz bohater pospał sobie do południa, kiedy się przebudził, żona zaproponowała herbatę na boleści, ale że to napój mdlący – nie wskazany pacjentowi cierpiącemu na nudności – zastąpiono go „hanyżówką” (wódką anyżówką). Potem przybyli kompani z wczorajszej uczty, więc trzeba było ich również poczęstować. Tak więc panowie pili dzielnie dla zdrowotności. Podano obiad, do obiadu wino, które sprzyjało rozmowom na wszystkie możliwe tematy. Dyskusja wzmogła pragnienie, po dziesiątej butelce doszło do bijatyki. Bohater właściwie nie wie, co było potem, bo „wziął w łeb butelką”. W toku tej krótkiej narracji zostają ujawnione typowe pijackie wymówki, sposobności, konieczności, które prowadzą do prostego wniosku, że każda okazja jest dobra, by się napić. Bohater kończy jednak swoją opowieść stwierdzeniem potępiającym „obrzydłe pijaństwo”:
Cóż w nim? Tylko niezdrowie, zwady, grubiaństwo.
Oto profit: nudności i guzy i plastry.


Ten wątek podejmuje drugi z bohaterów. Jego wypowiedź ma już inny charakter. Jest to swoista umoralniająca rozprawa, w której człowiek pijany zostaje przyrównany do zwierzęcia.
Patrz na człeka, którego ujęła moc trunku,
Człowiekiem jest z pozoru, lecz w zwierząt gatunku
Godzien się mieścić, kiedy rozsądek zaleje
I w kontur naturze postać bydlęca przywdzieje.


strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Monachomachia - wiadomości wstępne
2  Kruk i lis - analiza i interpretacja
3  Dewotka - analiza i interpretacjaKomentarze
artykuł / utwór: Pijaństwo - analiza i interpretacja


 • Pijanstwo to satyra która wysmiewa nadmierne moralizatorstwo.. nie tyle pijanstwo i warcholstwo szlachty polskiej(choc to niewatpliwie tez) ale głownie wlasnie nadmiernego moralizatora, który swoim zachowaniem wyuwoluje odwrotny do zamierzanego cel.
  Sandra (ssiaska14 {at} o2.pl)

 • Czemu wy polonistyczne głowy musicie się sprzeczać co autor miał na myśli? Ustalcie sobie wspólną wersje i nie doszukujcie się we wszytstkim drugiego dna. Pozdro
  Dawid ()

 • Świetnie napisane! Ale ja interpretuję też końcówkę wiersza w nieco inny sposób. Moralizator wymieniał zalety umiarkowanego spożywania trunków, co pijanica odebrał jako przepustkę do sięgnięcia po alkohol. Stwierdził, że jeśli nie szkodzi to zdrowiu, to może zacząć od początku, według zaleceń moralizatora. Można jednak przypuszczać, jak to się skończy. Pozdrawiam!
  Alice (e_wiola {at} buziaczek.pl)

 • wydaje mi się, że nie tyle co krytykował moralizatora ale możemy przypuszczać, że sam się z nim utożsamiał. Stanowski moralizatora było stanowiskiem Krasickiego. Utwór ma charakter pesymistyczny, gdyż Krasicki nie wieży w w moc słowa, a ratuje go jedynie śmiech"Jeśli nie można zmienić świata śmiejmy się chociaż z niego".
  Darek ()

 • Bardzo dobrze napisane, przydało się :) Aczkolwiek, wydaję mi się, że Krasicki krytykował też postawę drugiego bohatera "moralizatora" ukazując nagą prawdę, że moralizowaniem się nic nie zmieni.
  Krzychu ()

 • "Pijaństwo jest krytyką szlachty polskiej, deformacji dawnych jej wartości np.gościnności. Pijaństwo stało się przyczyną pieniactwa, warcholstwa i gnuśnego trybu życia szlachty, jej upadku moralnego, zniszczyło dyscyplinę społeczną.
  marta ()

 • Świetna interpretacja. Satyra jest napisana językiem , który utrudnia czytanie tekstu, jednak po przeczytaniu tej analizy wszystko staje się jasne ;) !
  Daria (daruniaa93 {at} buziaczek.pl)

Tagi: