Lektury   •   Analizy i interpretacje wierszy   •   Motywy literackie   •   Epoki                                                                                                          

Hymn do miłości Ojczyzny - analiza i interpretacja

© - artykuł chroniony prawem autorskim - zasady korzystania


Wyłącz reklamy na

miesiącrokPolub nas na Facebooku:


Udostępnij artykuł:
Hymn do miłości ojczyzny to wiersz Ignacego Krasickiego, który powstał w związku z Myszeidą, w której stanowi on oktawę (osiem wersów, każdy po jedenaście zgłosek) piątą pieśni IX. Utwór został ogłoszony bezimiennie w 1774 roku w „Zabawach Przyjemnych i Pożytecznych”. Hymn... jest ściśle powiązany z czasami w których powstał, został napisany po gorzkich doświadczeniach konfederacji barskiej oraz pierwszego rozbioru Polski. Uważa się go za początek liryki patriotycznej doby niewoli.
- klp.pl bez reklam, 30 dni tylko 1,23 zł. Zamów teraz!

Tytuł wiersza, zawierający określenie gatunkowe (hymn), kieruje naszą uwagę w stronę spraw podniosłych i prymarnych. Mamy tu do czynienia z uroczystą pieśnią pochwalną o charakterze apostroficznym. Podmiot zwraca się nie do Ojczyzny, ale do miłości Ojczyzn, nazywając ją świętą, wprowadzą ją w sferę wartości najwyższych:

Święta miłości kochanej Ojczyzny,
Czują cię tylko umysły poczciwe!


Drugi wers przynosi zastrzeżenie, miłość do Ojczyzny to uczucie właściwe jedynie pewnej grupie ludzi – tych, którzy są obdarzeni „umysłami poczciwymi”. Przypomnijmy, że poczciwymi nazywał Krasicki również „zacnych ojców” w „Świecie zepsutym”, a więc chodzi o ludzi żyjących według określonego systemu wartości, z których najważniejsze to cnota, uczciwość, poszanowanie dla starszych i tradycji, patriotyzm, itp.

W utworze tym po raz pierwszy zostaje związana „świętą miłość” ojczyzny z ofiarą i cierpieniem. Podmiot nadaje pojęciom kojarzącym się z nieszczęściem nowe, pozytywne znaczenie. Za pomocą szeregu oksymoronicznych zestawień: „smakują trucizny”, „pęta nie zelżywe”, „chwalebne blizny”, ukazuje nowe znaki prawdziwego patriotyzmu. Kochać ojczyznę znaczy tyle, co ofiarować się za nią, kiedy trzeba cierpieć i w ten sposób wypełniać swój obowiązek:

Dla ciebie zjadłe smakują trucizny,
Dla ciebie więzy, pęta nie zelżywe;
Kształcisz kalectwo przez chwalebne blizny,
Gnieździsz w umyśle rozkoszy prawdziwe.


Ofiara za Ojczyznę nie pozostaje bez zapłaty, miłość jakby się zwraca w „rozkoszach prawdziwych”. Miłość do Ojczyzny to pragnienie bycia dla niej, ofiara - to główny sens życia prawdziwego patrioty, co zostaje wypowiedziane w pełnych emocji ostatnich wersach wiersza:

strona:   - 1 -  - 2 - 
autor:

Katarzyna Banul -Drukuj  Wersja do druku     Wyślij  Wyślij znajomemu   Wyślij Popraw/rozbuduj artykuł


czytaj inne ściągi z serwisów maturalnych


Komentarze
artykuł / utwór: Hymn do miłości Ojczyzny - analiza i interpretacja • Hymn do miłości Ojczyzny - analiza i interpretacja - K ()
  Nie można brać pod uwagę komentarzy ludzi, którzy nie mają pojęcia o uczuciach wyższych ,jak prawdziwa miłość do Ojczyzny . Kto tego nie rozumie, lepiej żeby nie zabierał głosu. Po prostu ośmiesza się


 • Hymn do miłości Ojczyzny - analiza i interpretacja - Bunia ()
  Co za prymityw krytykuję tę interpretację...Jeśli utwór traktuje o miłości do Ojczyzny, trudno, żeby w interpretacji pisać o kwiatkach czy pogodzie. Jak chcesz urozmaiceń, to obejrzyj film ze Stevenem Seagalem.


 • Hymn do miłości Ojczyzny - analiza i interpretacja - revin0014 (kacper122_11 {at} o2.pl)
  Jesteś, panie, żałośnie niekompetentny, więc po co się odzywasz? Krasicki w Hymnie do miłości Ojczyzny pokazał, że bycie człowiekiem "oświeconym" (czyli wykształconym, światłym, oczytanym, "lepszym" niż motłoch) nierozerwalnie wiąże się z umiłowaniem własnego kraju. Patriotyzm jego jest piękny - i w formie, i w działaniu, albowiem zakłada zarówno sławienie Rzeczypospolitej, jak i realne działanie dla jej dobra. Utwór ten to wspaniała pochwała patriotyzmu samego w sobie, warto zauważyć, że nie pada tu nazwa naszego kraju. Ma on więc charakter uniwersalny, właściwy dla każdego obywatela każdego kraju - Ojczyznę trzeba kochać, bo (tak, właśnie!) jest wspaniała. I nie ma nic ponad nią wspanialszego. Tyle ode mnie gwoli uzupełnienia, skądinąd bardzo dobrej, interpretacji Katarzyny Banul. Pozdrawiam


 • Hymn do miłości Ojczyzny - analiza i interpretacja - xxx ()
  wg mnie analiza jest zrobiona w poprawny sposob a jesli ktos sie poprostu na tym nie zna to niech sam sobie to zrobic skoro nie potrafi docenic tego ze ktos poswiecil na to swoj czas.....Dzieki Kasia


 • Hymn do miłości Ojczyzny - analiza i interpretacja - ausia kocha misia ; * (misio_pysio {at} wp.pl)
  owijanie w bewełne...ciagle jedno i to samo, ze podmiot liryczny wychwala tą całą Ojczyzne i nie mało co dostaje orgazmu (bo jaka ona nie jest wspaniała) :/
Dodaj komentarz


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 
Ignacy Krasicki - studia, matura, korepetycje i konsultacje on-line
Matura i studia z klp.pl. Zobacz inne serwisy Kulturalnej Polski
reklama, kontakt - Polityka cookies