Ignacy Krasicki - życiorys - krótka notatka - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
1735 – 1801
Ignacy Krasicki urodził się 3 lutego 1735 roku w Dubiecku nad Sanem w zubożałej magnackiej rodzinie, która przeznaczyła go do stanu duchownego. Zmarł 14 marca 1801 roku w Berlinie. Uczył się we Lwowie, w Rzymie i Warszawie, a wśród jego przyjaciół był m.in. Stanisław August. Późniejszy król uczynił go swym kapelanem i współpracownikiem. Krasicki został kanonikiem kijowskim i przemyskim już w 1759 roku, a w 1763 roku sekretarzem prymasa Łubieńskiego.

W 1766 roku Krasicki został mianowany biskupem warmińskim, zyskując przez to również godność senatora.. W 1772 roku, w wyniku pierwszego rozbioru Polski, został poddanym króla pruskiego. Nie zerwało to jednak jego związków z krajem. Artykuły Krasicki drukował m.in. w Monitorze, którego był współwydawcą i redaktorem naczelnym.

W całej swej twórczości Krasicki słowa kieruje do polskiego społeczeństwa, a do dziś dnia uważany jest za czołową postać polskiego oświecenia. Jego twórczość jest bardzo różnorodna i nadal aktualna, a stosowanie tak wielu gatunków literackich świadczyć może o wszechstronności poety. W jego utworach odnajdujemy m.in. takie tematy jak: ludzka natura i jej wady, kodeks moralny, dobro Polski, zostały one czytelnikowi przedstawione w bardzo ciekawej postaci, a mianowicie poprzez humor, satyrę i ironię.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Monachomachia - streszczenie
2  Jagnię i wilcy - analiza i interpretacja
3  Dewotka - analiza i interpretacjaKomentarze: Ignacy Krasicki - życiorys - krótka notatka

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2013-10-28 19:56:49

Dzięki wielkie za wsadzenie tej biografi o Ignacym Krasickim bo tak to bym musiała przepisywać o wiele więcej. Jak szukałam po internecie to ta notatka jest chyba najlepsza tak że wielkie thx ;)


2012-05-21 18:48:21

Dzienks za taka notatkę o I.Krasickim bardzo mi się przydała bo miałem zadanie na Poloka i tylko u was znalazłem konkretnie,z sensem,na temat i krótko fenks dzienks nara


2011-01-12 17:24:17

dzięki bardzo bardzo pomogło!!! :D moglam odrobić zadanie a w notatka miała zajmowac max. pół strony A5... wasza była idealna!!! a jak wiadomo w WIKIPEDII mam 5 stron i jak to streścić?! jeszcze raz wielkie DZIĘKI!!! :D


2010-10-20 21:46:57

Dzieki waszej stronie poznałam bardziej Krasickiego i uwarzam, ze jest moim ulubionym pisarzem. A także dziękuje. bo bym miała dwie 1 ale nie udało sie mnie jej przylapa.Jeszcze raz dziękuje


2010-10-03 17:03:33

to jest troche krótkie ale bardzo przydatne.Polski nie idzie mi najlepiej no a kiedy nauczycielka polskiego powiedziała że bedziemy opowiadac o życiu i twórczosci Ignacego Krasickego weszłam wiec na te strone i nauczyłam sie tego i dzięki Wam dostałam 5!!! dzięki :)
Streszczenia książek
Tagi: